سوالی دارید ? مطرح بفرمایید
021-28423356
025-33550380
شنبه تا پنجشنبه از ساعت 8 الی 16
پذیرای حضور شما هستیم
تهران - فرمانیه- خیابان لواسانی - خیابان فربین- پلاک 5 - واحد 1
قم - پردیسان - بلوار دانشگاه - پارک علم و فناوری

BIM در تعریف آینده صنعت ساخت و ساز

(BIM) در تعریف آینده صنعت ساخت و ساز

تعریف مختصری از موضوع:

·    یک نظرسنجی در یک مرکز هوشمند ساخت و ساز (CIC) در پی نظر سنجی که انجام داد، پی برد که 49 درصد از این افراد در حال حاضر از مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM)، استفاده می‌کنند و 10 درصد از این افراد قصد دارند از این تکنولوژی در سال جاری استفاده کنند، بنابر این نظر سنجی BIMبه نحوی آینده صنعت ساخت و ساز را تشکیل می‌دهد.

·   علیرغم اشتیاق به BIM، این نظرسنجی نشان داد که 82 % پاسخ دهندگان فقط از BIMدر کمتر از 25 درصد از پروژه‌هایشان استفاده کرده‌اند که آن 25 % نیز یا به صورت محدود از این تکنولوژی بهره جستند و یا کاملاً بی‌نیاز به BIMبودند.

·    هرچند پاسخ دهندگان، طراحی آسان و توانایی بالا در کاهش هزینه‌ها، برنامه ریزی و طراحی یک پروژه را از مزایای BIMمی‌دانستند، اما نظرسنجی مشخص کرد که اکثر استفاده کنندگان از BIMتنها به دلیل صرفه جویی در هزینه و افزایش بهره‌وری، از این روش استفاده کرده‌اند.

تعریف دقیق‌تری از موضوع:

گزارش CIC–که 100 نماینده جهانی صنعت ساخت و ساز را مورد نظرسنجی قرار داده است-به این موضوع پی برد که در دو سال آینده، 27 درصد پاسخ دهندگان قصد استفاده از BIMسطح 2 را دارند که به عنوان استاندارد صنعت کنونی در نظر گرفته شده است و با افزایش کاربران، استفاده از BIMسطح 3 در سه الی پنج سال آینده به 37 % خواهد رسید.

ماه گذشته، یک گزارش نشان داد که بازار بین‌المللی BIM–با بیشترین افزایش جمعیت در ناحیه آسیا و اقیانوسیه –تا سال 2022 به 11.7 میلیارد دلار باید برسد که بین سال‌های 2016 و 2022 میزان آن 21.6  % رشد خواهد داشت. به علاوه، گزارش سال 2014 بازار هوشمند ساخت و ساز McGraw Hillمی‌گوید که پذیرش BIMتوسط پیمانکاران در شمال آمریکا از 17 درصد در سال 2007 تا بیش از 70 درصد در سال 2012 رشد داشته است که نشان می‌دهد استفاده از BIM قطعاً ادامه خواهد داشت.

این گزارش همچنین تأکید می‌کند که افزایش تعداد حکم‌های حکومتی که درخواست استفاده از BIMرا در پروژه‌های عمومی از پیمانکاران دارد به قبول و پذیرش BIMبسیار کمک کرده است. انگلستان اخیراً الزامات BIMسطح 2 را برای پیمانکارانش اجرا کرده است و روسیه نیز برنامه‌هایی برای آن دارد.

در حقیقت، روسیه به شدت علاقه‌مند به مزایای BIMاست و هدف آن تبدیل شدن به یک قدرت جهانی در این تکنولوژی و صادر کردن این تخصص به صورت بین‌المللی است. در حالی که الزاماتی برای BIMدر آمریکا وجود دارد، متخصصین معتقدند که تا حدودی به دلیل گسستگی در صنعت ساخت و ساز در آمریکا، حکمی مانند انگلستان برای آینده آمریکا وجود ندارد.

مترجم: الهه رحیمی

منبع:

http://www.constructiondive.com/news/survey-bim-to-define-future-of-construction-industry/422182/

 

منتشر شده در :

سایت گروه مهندسی Saze808 , www.saze808.com

باز نشر:

راهکارهای هوشمند BIM ایران - بیم ایرانیان - www.iiBIMsolutions.ir


 

استفاده از مطالب، فقط با ذکر منبع مجاز است. حق پیگرد بر اساس قانون حمایت از حقوق مؤلفان و مصنفان، محفوظ میباشد.

 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

طراحی و راه اندازی: انعکاس برتر
Search