سوالی دارید ? مطرح بفرمایید
021-28423356
025-33550380
شنبه تا پنجشنبه از ساعت 8 الی 16
پذیرای حضور شما هستیم
تهران - فرمانیه- خیابان لواسانی - خیابان فربین- پلاک 5 - واحد 1
قم - پردیسان - بلوار دانشگاه - پارک علم و فناوری

آشنایی با Open BIM ... استاندارد های Open BIM چیست ؟

درباره استانداردهای باز مدلسازی اطلاعات ساخت بیشتر بدانیم

StandardBIMOpen

open BIM
IFC
از نگاه یک علامت تجاری، Open BIM را میتوان به یک رویکرد جهانی برای درک مشترک ذینفعان پروژه ها در  طراحی ، اجرا  و بهره برداری از ساختمان ها بر اساس استانداردهای و گردش کار باز تعریف نمود.
Open BIM به معنای استفاده از استاندارد های باز مرتبط با BIM در پروژه ها می باشد.
این رویکرد جهانی اجازه می دهد تا کلیه اعضا و ذینفعان پروژه بدون در نظر گرفتن ابزارهای نرم افزاری مورد استفاده در ساخت مدل های BIM مبنا شرکت و تبادل اطلاعات داشته باشند ، از سوی دیگر این موضوع زمینه ساز گردش کار شفاف و مشترک بین ارکان پروژه را فراهم نموده و زبان مشترکی را برای استفاده در چرخه حیات و دارایی پروژه ها محیا می نماید.

ابتکار عمل ...

Open BIM ابتکاری از موسسه buildingSMART و چندین شرکت توسعه دهنده برتر ابزارهای BIM مبنا (از مهمترین آنها میتوان به کمپانی گرافیسافت (Graphisoft  ) و تکلا (Trimble Tekla) اشاره نمود) می باشد.
open BIM
IFC
Image ALT
حال بپردازیم به استاندارهای باز اشاره شده در بالا .بهتر است این موضوع را با ذکر یک مثال توضیح دهیم:
برای نوشتن متن یک گزارش ساده از نرم افزارهای مختلفی چون مایکروسافت وورد (Microsoft Word) استفاده میکنیم . پس از آماده شدن متن برای به اشتراک گذاشتن آن با همکاران و یا افراد دیگر دخیل در پروژه آن را به بافت PDF تبدیل نموده و سپس برای دیگران ارسال میکنیم .
حال دلیل اصلی ارسال متون به صورت بافت PDF چیست ؟ دلیل اول آن عدم امکان دخل و تصرف دیگران در متن ارسالی برای آنها می باشد . دلیل دیگر آن به اشتراک گذاری آسان متن مورد نظر با دیگران فارغ از نرم افزاری است که متن توسط آن تولید شده است .
در این جا میتوان بافت PDF را یک استاندارد باز در نظر گرفت که امکان بررسی ، جستجو در بین کلمات، گذاشتن کامنت کنار جملات ، های لایت کردن کلمات و جملات را به افراد دیگر میدهد به جز اجازه دخل و تصرف در متن موجود در فایل PDF.
گردش کار بین فایل Microsoft Word  و فایل PDF را میتوان به مثابه  استاندارد Open BIM در نظر گرفت.

زبان مشترک و تعامل هر چه بیشتر در پروژه ها = قابلیت همکاری

در فرآیند پیاده سازی BIM ، هر یک از اعضای تیم اقدام به استفاده از ابزار های مبتنی بر مدلسازی اطلاعات ساخت مورد نیاز خود به منظور مدلسازی یکی از دیسیپلین های معماری ، سازه ، برق ، مکانیک ، ... می نماید.
حال می خواهیم مدل خود را با دیگر اعضای تیم پروژه (و یا دیگر ذینفعان ) به اشتراک گذاشته و نظر آنها را در خصوص مواردی جویا شویم و یا موضوعی را به آنها انتقال دهیم. اگر فایل اصلی که در ابزار مدلسازی (مثل رویت ، آرشیکد ، تکلا و ... ) تولید شده را برای آنها ارسال نمائیم، اعضای تیم برای مشاهده آن باید از همان نرم افزار یا ساز و کار خاص ابزار تولید کننده آن برخوردار و مجهز باشند. از سوی دیگر آنها می توانند بدون اطلاع از تیم مدلسازی تغییراتی در مدل ایجاد کنند که امکان بروز مشکل را خواهد داشت. با این حال ، اگر ما مدل مربوطه را در قالب یک بافت Open Standard مثل IFC برای دیگر اعضای تیم ارسال کنیم ، داده های مدل آزادانه قابل مشاهده ، قابل اندازه گیری و قابل استفاده هستند. اما محتوای مدل محافظت می شود. شایان ذکر است که در بافت IFC نمی توان تغییرات ایجاد نمود.
IFC

(Open BIM) - (Close BIM)

  • بدانیم : مدلهای مبتنی بر BIM در قالب فایل اصلی تولید کننده آن (رویت ، آرشیکد، تکلا ، .... ) را nativeBIM می نامند.
  • بدانیم : مدلهای اشتراکی مبتنی بر BIM با فرمت استاندارد باز مانند IFC را ، در حیطه OpenBIM قرار میگیرند. این فرمت ها قابل ویرایش نمی باشند. این فرمت ها تنها و تنها از فایل های nativeBIM قابل استخراج می باشند.
  • بدانیم : در صورت عدم استفاده از بافت های استاندارد باز (OpenBIM ) در تبادل مدلهای پروژه ( استفاده صرف از بافت های NativeBIM بین اعضای تیم پروژه )، این موضوع به اصطلاح CloseBIM نامیده میشود.

زبان مشترک و تعامل هر چه بیشتر در پروژه ها = قابلیت همکاری interoperability

به صورت خلاصه اهمیت OpenBIM را میتوان در موارد اشاره شده ذیل خلاصه نمود:

  • OPEN BIM از یک گردش کار شفاف و باز پشتیبانی کرده و به اعضای دخیل در پروژه این امکان را می دهد که بدون در نظر گرفتن ابزارهای نرم افزاری مبتنی بر BIM مورد استفاده ( NativeBIM)، از این اطلاعات بهره برداری نمایند.
  • OPEN BIM یک زبان مشترک را به منظور بستر سازی و تسهیل در فرآیندهای گسترده فیمابین صنعت و دولت ایجاد می نماید و این امکان را به آنها می دهد تا پروژه هایی با تعاملات شفاف اقتصادی و تجاری ، ارزیابی خدمات قابل مقایسه و کیفیت داده های مطمئن به طرح و اجرا برسانند.
  • OPEN BIM داده هایی پایدار را برای استفاده در طول چرخه عمر دارایی فراهم کرده و از ورود چندگانه داده های مشابه و خطاهای متعاقب جلوگیری می نماید.
  • فروشندگان و تولید کنندگان نرم افزارها و ابزارهای مبتنی بر BIM کوچک و بزرگ می توانند در حوزه BIM رقابت نمایند.
  • OPEN BIM امکان تولید و عرضه سامانه ها و ابزارهای BIM مبا و مبتنی بر فضای ابری و آنلاین را تسهیل مینماید.

Copyright

نویسنده : شرکت فناورانه "بنا یار مهراز ایرانیان" - راهکارهای هوشمند بیم ایران- سعید خلیلی قمی

استفاده از مطالب ، محتوا ، جداول و تصاویر مندرج در این مطلب با ذکر منبع سایت و نویسنده مجاز می باشد

اخبار

اخبار و آخرین تحولات
مرتبط با شرکت
بنا یار مهراز ایرانیان

خدمات

آشنایی با خدمات و راهکارهای فناورانه ما

پروژه ها

بخش از پروژه ها و  
خدمات فناورانه 
به کارفرمایان محترم

مقالات

مقالات و نوشتارهای
تحلیلی و علمی
فناوری های نوین

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

طراحی و راه اندازی: انعکاس برتر
Search