سوالی دارید ? مطرح بفرمایید
021-28423356
025-33550380
شنبه تا پنجشنبه از ساعت 8 الی 16
پذیرای حضور شما هستیم
تهران - فرمانیه- خیابان لواسانی - خیابان فربین- پلاک 5 - واحد 1
قم - پردیسان - بلوار دانشگاه - پارک علم و فناوری

BIM نه تنها به معنی استفاده از نرم افزار مدل سازی سه بعدی بلکه به مفهوم اجرای روشی جدید برای تفکر است

   مدل سازی اطلاعات ساختمانی نه تنها به معنی استفاده از نرم افزار مدل سازی سه بعدی بلکه به مفهوم اجرای روشی جدید برای تفکر است

دوستان بیایید این ادعا رو بیشتر تحلیل کنیم. به قول چارلز هاردی رئیس بخش پروژه های خدمات عمومی دولت فدرال ایالات متحده، 10 درصد از ماهیت bim در تکنولوژی و 90 درصد بقیه در فرآیند تحلیل آن خلاصه میشود. اما شوربختانه، 90 درصد آموزش در مراکز تحقیقاتی و آموزشی bim و رسانه ای آن، صرفا اختصاص به جلوه های بصری و سه بعدی و همچنین به جاذبه های اقتصادی و بازگشت سرمایه ی آن دارد. نکته ی قابل توجه در این است که اگر واقعا 90 درصد اجرای موفقیت آمیز bim در گروی نگرش و ماهیت فکری-تحلیلی-فرآیندی bim باشد، پس در آن صورت به چه طریقی به این مهم میشود دست یافت؟

در باب سهم 90 درصدی bim ، با فرض صحت این ادعا، پس دلیل اتکای صرف بر محتوای تکنولوژیکی و فنی bim در سمینار ها و کنفرانس ها و وبینار ها در چیست؟ و چرا بیشتر حجم اطلاعات وبسایت ها، بلاگ ها و گروه ها به آموزش نرم افزار میپردازند؟ پس شاید نقص کار صرفا در نتیجه گیری اشتباه از پرسش هایی به ظاهر منطقی باشد. رمز آموزش صحیح bim در گروی مهارت فرآیندی bim و نه صرفا نرم افزاری است که میتواند منجر به نتایح شگفت انگیز در زمینه های زیبایی شناسی، فنی و اقتصادی باشد. 

در مراکز فنی و آموزشی مرتبط با bim، مباحثی مانند کار گروهی، تعامل بین اعضای تیم، فرهنگ مشارکتی حاکم بر تیم و... عموما نادیده گرفته شده و صرفا به آموزش تکنولوژیکی پرداخته میشود. عدم توجه به فرهنگ کاری و همچنین بررسی bim به مثابه فرآیندی مهندسی و مدیریتی که البته در عین حال متکی به ابزار خود میباشد، باعث میشود تا تیم پروژه بر طبق نمودار زیر بر 10 درصد توان فنی خود تکیه کرده و 90 درصد مابقی را به که نحوه ی صحیح واکنش به عواملی است که اغلب محیطی میباشد، رفتار منفعلانه اتخاذ میکند.

 تهیه کننده و نویسنده  مطلب:

گروه راهکارهای هوشمند BIM ایران ، سعید بنی هاشمی 

 


 جهت بحث و بررسی و پرسش و پاسخ در خصوص مطلب فوق به انجمن مربوطه مراجعه فرمائید.

استفاده از مطالب، فقط با ذکر منبع مجاز است. حق پیگرد بر اساس قانون حمایت از حقوق مؤلفان و مصنفان، محفوظ میباشد.

منابع:

 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

طراحی و راه اندازی: انعکاس برتر
Search