سوالی دارید ? مطرح بفرمایید
021-28423356
025-33550380
شنبه تا پنجشنبه از ساعت 8 الی 16
پذیرای حضور شما هستیم
تهران - فرمانیه- خیابان لواسانی - خیابان فربین- پلاک 5 - واحد 1
قم - پردیسان - بلوار دانشگاه - پارک علم و فناوری

فرآیند BIM (قسمت اول) ...

   فرآیند BIM (قسمت اول) ...

 

BIM تکنولوژی دگرگون ساز و فرآیندی است که شیوه ی طراحی، تجزیه و تحلیل، ساخت و اداره پروژه های ساختمانی را تغییر داده است. BIM وسیله ای کارآمد است. در عین حال که هم اکنون نارسایی هایی وجود دارند که تلاش ها برای برطرف کردن آنها ادامه دارد، اما BIM به عنوان یک تکنولوژی، دوران نوپای خود را سپری کرده و رفته رفته نتایج ارزنده ای را برای صنعت AEC در سراسر جهان بدست می دهد. چالش جدید برای BIM و کاربران آن عبارت است از شناساندن فرآیندی جدید که این تکنولوژی را به نحو احسن فعال سازد. همانگونه که چارلز ایستمن در کتاب "مدلهای ساختمانی : محیط های کامپیوتریِ پشتیبانِ طرح و ساخت (نشرِ سی.آر.سی، 1999)"، مطرح می کند، "BIM، نمادی دیجیتال و مجازی از فرآیند ساخت و ساز است که مبادله و قابلیت تعامل اطلاعات (Interoperability) را درفرمتِ دیجیتال فراهم می سازد."

برای یک پیمانکار، BIM، مدل مجازیِ ساختمان و یا تأسیسات و تجهیزات است که حاوی عناصر هوشمند در فقط یک فایل مرجع و واحد بوده که وقتی بین اعضای تیم پروژه توزیع شد، به افزایش ارتباطات و همکاری ها می انجامد. کلمات” ارتباطات و همکاری” در بحث های امروزی درباره ی BIM، نه تنها در میان معماران، مهندسان و پیمانکاران بلکه در میان کارفرمایان، مدیران تأسیسات و متخصصین در زمینه ی طراحی پایدار نیز کلمات متداولی هستند. در حقیقت، مطابق با کتاب " تعامل در صنعت ساختمان (مک گراو هیل، 2007)"، طی چهل سال اخیر، بهره وری در صنعت ساختمان بطور چشمگیری کاهش یافته است. این جریان تا حد زیادی به علت فقدان ارتباطات و همکاری ها در زمینه ی تبادل اطلاعات می باشد.
پیمانکاران آگاه وکارفرمایان با تجربه فرآیندهای موجود را مد نظر قرار داده و خواستار تعامل بهتر بین تیم ها و بسته های نرم افزاری، ابزارهای پیشرفته تر، دستور تغییرات کمتر در طول پروژه و ابهامات کمتر در این زمینه هستند. بنابراین، این سئوال پیش می آید که، چگونه و به چه نحوی افراد حرفه ای در امر ساختمان می توانند پروژه ها را با کیفیت بهتری به کارفرمایان خود ارائه دهند حتی وقتی که ساختمان ها دارای پیچیدگی های زیادی بوده و در این دنیای دائم التغییر به تکنولوژی های جدیدی وابسته باشند؟ BIM بهترین جواب به این پرسش است.

BIM تنها نرم افزار محض بشمار نمی آید. BIM هم فرآیند و هم نرم افزار است. بسیاری را عقیده بر این است که وقتی نرم افزاری از سری نرم افزارهای BIM خریداری کردند، می توانند اپراتوری را استخدام کرده و در اینصورت ادعا کنند که " با BIM کار می کنند.


" با اینحال، آنچه که اکثریت افراد از آن مطلع نیستند، این است که مدل سازی اطلاعات ساختمانی نه تنها به معنی استفاده از نرم افزار مدل سازی سه بعدی بلکه به مفهوم اجرای روشی جدید برای تفکر است. اصولاً BIM ، روشی جدید و جایگزینی است برای عدم استفاده از روش های قدیمی.

ادامه دارد ....

تهیه کننده و نویسنده  مطلب:

گروه راهکار های هوشمند BIM ایران ، سعید بنی هاشمی 


 جهت بحث و بررسی و پرسش و پاسخ در خصوص مطلب فوق به انجمن مربوطه مراجعه فرمائید.

استفاده از مطالب، فقط با ذکر منبع مجاز است. حق پیگرد بر اساس قانون حمایت از حقوق مؤلفان و مصنفان، محفوظ میباشد.

منابع:

1- (Charles Eastman, Building Product Models: Computer Environments Supporting Design and Construction (CRC Press, 1999

(Interoperability in the Construction Industry (McGraw Hill Construction, 2007 -2

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

طراحی و راه اندازی: انعکاس برتر
Search