سوالی دارید ? مطرح بفرمایید
021-28423356
025-33550380
شنبه تا پنجشنبه از ساعت 8 الی 16
پذیرای حضور شما هستیم
تهران - فرمانیه- خیابان لواسانی - خیابان فربین- پلاک 5 - واحد 1
قم - پردیسان - بلوار دانشگاه - پارک علم و فناوری

یکپارچه سازی پروژه‌ها تحت یک شبکه واحد

مقاله تحلیلی به قلم مهندس سعید خلیلی مدیر عامل بنایار مهراز ایرانیان در روزنامه دنیای اقتصاد (02 خردادماه 1400)

مهندس سعید خلیلی - مدیر عامل شرکت بنایار مهراز ایرانیان
شماره روزنامه: ۵۱۷۶  تاریخ چاپ: ۱۴۰۰/۰۳/۲  شماره خبر: ۳۷۶۶۵۵۹

اصطلاح همزاد دیجیتالی حسی و ادراکی است. زبان ساده‌ای که برای عموم مردم قابل‌فهم است، معنای آن دقیقا مثل چیزی است که شنیده می‌شود: دوقلوهای دیجیتالی، نماینده و تصویرگر دیجیتالی از دارایی‌های (Assets) موجود یک پروژه است. این به این معنی است که دوقلوهای دیجیتالی هم‌ارز دیجیتالی در دنیای واقعی پروژه هستند. می‌تواند به بزرگی اسکلت و سازه پروژه یا به کوچکی طول لوله یا یک قطعه مکانیکی کوچک در یک پروژه یا چیزی بین آن دو باشد. دوقلوهای دیجیتالی فراتر از یک طرح و نمایش انتزاعی و کلی هستند. این پدیده دیجیتالی، پویا بوده و حالت و شرایط قابل‌فهم‌تری از یک کروکی یا نقشه یا ماکت محض از پروژه را ارائه می‌دهند. شاهکار فناوری دوقلوهای دیجیتالی را می‌توان قابلیت سازگار شدن و به‌روزرسانی خودکار با شرایط جدید به وجود آمده و عوامل محیطی دانست و کلیه اطلاعات و تعاملات موجود در پروژه نیز به‌صورت اتوماتیک اصلاح و به‌روز می‌شوند.


برای دسترسی به منبع این نوشتار در روزنامه دنیای اقتصاد کلیک کنید
یکپارچه سازی پروژه‌ها تحت یک شبکه واحد مقاله تحلیلی مهندس سعید خلیلی پیرامون همزاد دیجیتال یا دو قلوی دیجیتالی
دوقلوهای دیجیتال بنا بر شرایط جدید و به‌روز تنظیم می‌شوند. دوقلوهای دیجیتالی قابلیت یادگیری از منابع مختلف (حسگرها و ...) و ارتقای خود برای ارائه و نمایش دوباره وضعیت به‌روز و موقعیت و شرایط پروژه در دنیای واقعی رادارند.
به این مساله از این دید نگاه کنید: دوقلوهای دیجیتالی در واقع نمایش و ظهوری از یک دارایی فیزیکی (مثل یک ساختمان، کارخانه، خط تولید، پالایشگاه) است، از سوی دیگر اینترنت اشیا شبکه‌‌ای از دستگاه‌های به‌هم‌پیوسته است که باعث فعال و ممکن شدن و رسیدن به دوقلوهای دیجیتالی است. هم‌راستا شدن این ابتکارات و خلاقیت‌ها، امکان استفاده از مجموعه داده‌ها را در لحظه می‌دهد و متضمن این موضوع است که مدل‌های دوقلوی دیجیتالی مشابه و قابل‌اعتماد و نزدیک به همزاد آن در دنیای واقعی است.
مدل‌های سه‌بعدی دارایی‌های فیزیکی پروژه‌ها پس از ادغام با یک جمع‌آوری اطلاعات بر بستر اینترنت اشیا می‌توانند به‌عنوان دوقلوی دیجیتالی شناخته شوند. سنسورهای نصب‌شده روی دستگاه‌ها و سیستم‌های در حال کار به‌صورت اتوماتیک اطلاعات را روی مدل سه‌بعدی بارگذاری کرده و شبیه‌سازی نزدیک به واقعیت از شرایط پروژه و بخش‌های مختلف و مرتبط با آن را در دنیای واقعی به وجود می‌آورد. با استفاده از این فناوری کنترل و مانیتورینگ وضعیت یک دارایی بهبود بسزایی خواهد یافت. دوقلوهای دیجیتالی بر اساس اطلاعات ورودی و منابع مختلفی که تغذیه می‌شوند، یاد می‌گیرند و خود را ارتقا می‌دهند. داده‌های بیشتر به معنای دقت بالاتر دوقلوی دیجیتالی است. هنگامی ‌که به یک شبکه گسترده و قابل‌اعتماد از دستگاه‌های متصل‌به‌هم وصل می‌شوید، می‌توان اطمینان حاصل کرد که یک دوقلوی دیجیتال داده‌های دقیق و مرتبط و صحیح را دریافت می‌کند.
شرکت فناورانه بنایار مهر از ایرانیان، عضو پارک علم و فناوری استان قم و ارائه‌دهنده خدمات نوین و فناورانه مبتنی بر مدل‌سازی اطلاعات ساخت (BIM) در کشور، با بهره‌گیری از نیروهای‌متخصص در عرصه صنعت و دانشگاه در حال بسط و توسعه و به‌کارگیری به‌روزترین فناوری‌های نوین در کشور و در موضوعات مختلفی چون BIM، دوقلوی دیجیتالی، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و ... است.

شماره روزنامه: ۵۱۷۶ تاریخ چاپ: ۱۴۰۰/۰۳/۲ شماره خبر: ۳۷۶۶۵۵۹

اخبار

اخبار و آخرین تحولات
مرتبط با شرکت
بنا یار مهراز ایرانیان

خدمات

آشنایی با خدمات و راهکارهای فناورانه ما

پروژه ها

بخش از پروژه ها و  
خدمات فناورانه 
به کارفرمایان محترم

مقالات

مقالات و نوشتارهای
تحلیلی و علمی
فناوری های نوین

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

طراحی و راه اندازی: انعکاس برتر
Search