No items in cart

تعدادی از مزایا و قابلیت های پیاده سازی BIM در ساختار نظام فنی و اجرایی کشور

Written by مدیرارشد. Posted in مقالات و نوشتار های تحلیلی

تعدادی از مزایا و قابلیت های پیاده سازی BIM در ساختار نظام فنی و اجرایی کشور

 

 

به طور کلی BIM به نقشه های دو بعدی و مشخصات مربوطه ، اجزا مدل سازی سه بعدی ، با ویژگی خاص اضافه می نماید. آن ویژگی این است که هر عضو طراحی نشان داده شده در BIM علاوه بر دارا بودن ماهیت فیزیکی سه بعدی آن ، آرایه ای از اطلاعات مربوط به فعالیت ها و وظایف مختلف مدیریت ساخت را به همراه خود دارد. این اطلاعات مربوط به کل چرخه حیات پروژه از مرحله مطالعات توجیهی تا طراحی مفهومی مطالعات مرحله اول و دوم تدارکات، ساخت و نصب، راه اندازی، دوره بهره برداری و حتی پایان آن می باشد.

نیاز به تغییر رویکرد در فاز طراحی به روش های مبتنی بر مفهوم اطلاعات ساخت (BIM)

Written by مدیرارشد. Posted in مقالات و نوشتار های تحلیلی

نیاز به تغییر رویکرد در فاز طراحی به روش های مبتنی بر مفهوم اطلاعات ساخت (BIM)

 

نیازهای جدید صنعت ساخت و ساز ، باعث تبدیل این بازار به یکی از پیچیده­ترین و دشوار­ترین عرصه­های توسعه در عصر حاضر گشته است.

همانطور که میدانیم در دنیای امروزی روش­های زیادی برای عبور از مشکلات و انسداد صنعت ساخت و ساز تعریف و ارائه گردیده است ، اما نهایتا مفهوم (مدل اطلاعاتی ساخت) (BIM) به عنوان کارآمد­ترین مفهوم حال حاضر دنیا در حال پیشرفت و همچنین استفاده در سراسر دنیای متمدن امروزی می باشد.

در این نوشتار فرض بر آن است که خواننده با مفاهیم اولیه مفهوم BIMآشنا بوده و به همین دلیل در این خصوص توضیحی بیشتر ارائه نگردیده است.

به مانند روش سنتی، در پروژه­های مبتنی بر BIM(BIM-Based) ، تغییرات طرح با آنچه در ابتدای پروژه تعریف میگردد عملا اجتناب ناپذیر می باشد ، با این تفاوت که میتوان با رویکرد جدید BIMاین تغییرات را به نحو بسیار مطلوب و کارایی مدیریت نمود و تا حد زیادی از تاثیرات منفی آن نسبت به کل پروژه کاست.

شکل شماره 1: ادغام تمامی مدل ها در یک مدل واحد

ابزار های مبتنی بر مفهوم BIM، توانایی بسیار بالایی در مستند سازی (Documentation)داشته و در مقایسه با ابزارهای دو بعدی کمک رسان در طراحی  ((2D CADدر کل چرخه­ی حیات یک پروژه  بسیار کاراتر می باشند.

در خلال انجام اکثر پروژه های ساخت ، تغییرات در طرح منجر به تاخیر در زمان انجام پروژه ، افزایش هزینه ، کاهش شدید کیفیت و دیگر آثار منفی مستقیم و غیر مستقیم با پروژه می گردد. این تغییرات معمولا توسط کارفرما و به دلایل مختلفی اتفاق می افتد که میتوان به : ایده های جدید در طرح ، کاهش و یا افزایش بودجه پروژه و همچنین نداشتن تصور ذهنی دقیقی از پروژه در فاز طراحی اشاره نمود که همه­ی این موارد و موارد دیگر تغییر ، باعث اختلال در فرآیند ساخت و محصول نهایی میگردد.

به منظور فائق آمدن به محدودیت­های موجود در پروسه طراحی سنتی به شکل 2D,مدل اطلاعاتی ساخت)Building Information Modelling) به عنوان یک تکنولوژی و مفهوم به روز و کارآمد ، می تواند بسیاری از کمبودها و مشکلات را در فاز طراحی برطرف نماید. BIMبا پشتیبانی از گردش اطلاعاتی پیشرفته و ادغام تمامی اطلاعات در یک مجموعه و همچنین استفاده از ابزار­های شبیه­سازی و آنالیز، کمک بسیار شایانی به طراحان ، مشاوران ، سازندگان و همه­ی افراد دخیل در پروژه می­نماید.با استفاده از مفهوم BIM، بسیاری از پروسه­های طراحی به صورت کاملا هوشمند انجام شده و نیاز به نیروی انسانی را به حداقل می­رساند، از طرفی دیگر کارایی تیم طراحی و اجرایی و فرآیند های کنترلی و مانیتورینگ در چرخه حیات یک پروژه را نیز تقویت می­نماید.

شکل شماره 2: پیچیدگی دیسیپلین های مختلف در پروژه های امروزی

در مفهوم و پروسه BIM، هر یک از فاز های موجود در چرخه حیات یک پروژه، حاوی اطلاعاتی هستند که به منظور استفاده در آن مرحله و همچنین ارتباط با دیگر فازها مورد استفاده قرار می­گیرد. این فرآیند چیزی فرآتر از یک بانک اطلاعاتی صرف در مدل­های ایجاد شده توسط اپلیکیشن های مربوطه می­باشد.

ساختار اطلاعاتی یک طرح از اشیا منحصر به فرد (Objects) که می تواند دیوار ، ستون ، پنجره ، درب و ... تشکیل گردیده که هرکدام از آنها ویژگی های منحصر به فرد و جداگانه ی خود را داشته و در عین حال ارتباط آنها با دیگر المان­های ساختمان نیز کاملا مشخص و قابل فهم است. (شکل شماره 3)

شکل شماره 3: یک نمونه ورود اطلاعات برای یک المان 

می توان یکی از مهمترین فوائد به کارگیری مفهوم BIMرا "ساخت مجازی" یک پروژه و قرار دادن آن بر روی محل اجرای آن ( به صورت مجازی) و بررسی تمامی ابعاد مثبت و منفی و تاثیر آن بر همه­ی جوانب اجرایی دانست. در این روش، دیگر نیازی به پرداخت هزینه­های گزاف و سعی و خطا در دنیای واقعی نیست ، بلکه می توان تمام این فرآیند را در محیطی کاملا مجازی انجام داد.

شکل شماره 4: درک بهتر و دقیقتر از پروژه در حین ساخت

همانطور که در ابتدای این نوشتار نیز اشاره شد ، تغییرات کوچک یا بزرگ در همه ی فاز­های یک پروژه ار ابتدا تا انتهای آن شایع بوده و یا حتی شاید آن را اجتناب ناپذیر دانست. معماران ، طراحان و سازندگان در طول چرخه حیات یک پروژه با مشکلات و معماهای سختی روبرو میشوند که بایستی با تغییر دادن طرح بهترین راه حل را از لحاظ مختلف از جمله فنی ، اقتصادی ، زمانی و کیفیتی پیدا نمایند. بسیاری از تغییرات پروژه در زمان ساخت صورت می پذیرد و ریشه­ی بسیاری از درگیری­ها و اختلافات هزینه ای و زمانی بین سازندگان و کارفرمایان می باشد.

تغییرات در پروژه ریشه در بسیاری از مسائل دارد. به طور مثال می تواند به دلیل درخواست کارفرما برای اضافه کردن و یا حذف بخشی از طرح به هر دلیل باشد و یا اینکه سایت محل ساخت پروژه تغییر نماید که باعث تغییر در بسیاری از فرضیات اولیه و بنیادی طراحان و نهایتا ماهیت کلی طرح میگردد.

به طور کلی می توان دلایل عمده تغییرات را به صورت زیر دسته بندی نمود:

·         تغییراتی که به دلیل تصمیمات کارفرما انجام میپذیرد. این تصمیمات به دلیل تغییر وضعیت اقتصادی تامین کنندگان پروژه و همچنین نداشتن تصور صحیح و واقعی از اجرا شده ی پروژه می باشد.

·         تغییراتی که به دلیل خطای مشاورین و طراحان و منطبق نبودن نقشه ها و واقعیت موجود اتفاق می افتد.

·         تغییراتی که به دلیل اشتباهات پیمانکاران در حین اجرای پروژه باعث تغییر طرح می گردد.

·         نا کارآمدی و نقصان جزئیات پروژه و عدم تهیه دقیق آنها.

·         برداشت و فهم نادرست از طرح و پروژه.

با استفاده از فوائد مفهوم و تکنولوژی های مبتنی با BIMو همچنین به کارگیری آنها در فاز­های مختلف ساخت (طراحی تا اجرا ) می توان به حجم قابل توجهی از اثرات سوء ناشی از تغییرات فائق آمد.

امروزه استفاده از تکنولوژی BIMبه صورت گسترده در بسیاری از کشورهای جهان از جمله آمریکا ، انگلستان ، استرالیا ، سنگاپور ، هنگ کنک ، کشورهای اسکاندیناوی ، ژاپن و ... به صورت یک امر کاملا شناخته شده و کابردی در حال انجام است و بخش های خصوصی و دولتی با به کارگیری آن توانسته اند بخش قابل توجهی از بودجه های سالانه­ی خود را ذخیره نموده و همچنین کیفیت صنعت ساخت و ساز را به شکل فزاینده­ای بالا ببرند. از طرفی دیگر با استفاده از ابزار­های زیست محیطی و پایداری، اپلیکیشن­های همسو با BIM  توانسته­اند تا حد قابل قبولی صنعت ساخت و ساز را به پایداری هر چه بیشتر (Sustainability  ) نزدیک نموده و از آثار سوء صنعت ساختمان بر محیط زیست تا حد امکان کم نمایند.

نگارندگان این نوشتار آرزوی آن دارند که روزی با به کارگیری این مفهوم و ابزار­های مربوطه در ایران عزیزمان ، بتوان از حیف و میل منابع ملی و خدادادی و همچنین نگهداری هر چه بیشتر این ذخایر برای آیندگان این مرز و بوم حداکثر تلاش را انجام داد.

 

 نویسندگان:

سعید بنی هاشمی ، سعید خلیلی قمی 

منشر شده در نشریه عمران نامه  (شماره 5- زمستان 95) 

 

فایل PDF مقاله پیوست متن می باشد . برای دانلود ، وارد حساب کاربری خود شوید.


 

استفاده از مطالب، فقط با ذکر منبع مجاز است. حق پیگرد بر اساس قانون حمایت از حقوق مؤلفان و مصنفان، محفوظ میباشد.

 

منشر شده در نشریه عمران نامه  (شماره 5- زمستان 95) 

BIM تحول نوظهور آینده

Written by مدیرارشد. Posted in مقالات و نوشتار های تحلیلی

(BIM)  تحول نوظهور آینده

مدل سازي اطلاعات ساختمان (BIM ) یک فرایند ایجاد و مدیریت دادههاي ساختمان به صورت سه بعدي در طول توسعه آن است. یک برنامه کامپیوتري مدل سازي ساختمان، سه بعدي، زمانی واقعاً، پویا است که در آن شما بتوانید بهرهوري را در طراحی و ساخت ساختمان افزایش دهید. این فرایند منجر به تولید BIM میشود که سپس هندسه ساختمان، روابط فضایی، اطلاعات جغرافیایی، مقدار و خواص مرتبط با تمام اجزاي ساختمان را به هم مرتبط میکند.

مبانیBIM

BIM یک نمایش دیجیتال قابل اعتماد از ساختمان موجود براي تصمیم گیري در خصوص طراحی، ساخت و ساز با کیفیت بالا، برنامه ریزي ساخت و ساز، پیش بینی عملکرد و برآورد هزینه است.

BIM داراي قابلیت حفظ اطلاعات به صورت به روز و قابل دسترس در یک محیط یکپارچه دیجیتال است به طوري که یک چشم انداز کلی روشن از تمام پروژهها در اختیار معماران، مهندسان، سازندگان و مالکان قرار میدهد و همچنین آنها را قادر میسازد که تصمیم گیري آگاهانه سریعتري داشته باشند.

فرآیند مدل سازي اطلاعات ساختمان شامل هندسه، فضا، نور، اطلاعات جغرافیایی، مقدار و خواص اجزاء ساختمان میشود. BIM میتواند در کل چرخه عمر ساختمان، از جمله فرآیندهاي ساخت و بهره برداري از تأسیسات استفاده شود.

کاربردهاي مدل سازي اطلاعات ساختمان

نرم افزار BIM را میتوان در پروژه هاي مختلف در صنعت ساخت و ساز استفاده کرد. BIM را میتوان در طراحی معماري به منظور ایجاد یک تصویر بهتر و منسجمتر از طرح استفاده کرد. با توجه به اینکه BIM میتواند بسیاري از مشکلات هماهنگی را از طریق برنامه ریزي مناسب رفع کند، در طی روند ساخت و ساز، مدلسازي مزایاي بزرگی خواهد داشت. BIM زمانی که تعداد پروژههایی که به صورت هم زمان اجرا میشوند، زیاد باشد، BIM ایده آل است.

آیا تنها یک ابزار براي پیاده سازي BIM وجود دارد؟

نه در واقع نرم افزارهاي زیادي براي مدل سازي، بسته به نوع کاربرد وجود دارد. نرم افزارهاي همسو با مفهوم BIM را میتوان به گروههاي زیر تقسیم کرد:

 معماري

 پایداري

سازهها

MEP 

 ساخت و ساز

 مدیریت تجهیزات

با این حال، گروههاي صنعتی در حال تلاش براي توسعه یک مدل BIM استاندارد هستند که میتواند براي ادغام تمام انواع مختلف سیستمهاي مدل سازي مورد استفاده قرار گیرد. با انجام این کار، آنها هماهنگی و ارتباطات را در تیم طراحی- ساخت و ساز - عملیات تحت یک نرم افزار واحد تسهیل میکنند. هدف از این جنبش ایجاد یک مرکز داده واحد، با چند CAD و مشخصات وابسته به نظم است که شما براي آن کار میکنید. همه داده سپس با هم جمع خواهند شد و امکان استفاده براي شبیه سازي، تجزیه و تحلیل، هماهنگی و نقاط عطف مهم پروژه را فراهم میکند.

چگونه BIM میتواند خطرات ساخت و ساز را کاهش دهد؟ 

مدل سازي اطلاعات ساختمان و یا BIM ،یک روند توسعه ویژگیهاي ساختمان به صورت دیجیتالی است. اطلاعات و مدل ساخت و ساز ایجاد شده از این فرآیند در طول چرخه حیات ساختمان استفاده میشود. BIM اغلب با ابزارهاي همسو با BIM ، مانند Revit و ArchiCAD پیاده سازي میشود.

کی از مزایاي اغلب تبلیغ شده BIM این است که میتواند فرآیندهاي ساخت و ساز را امنتر کند؛ اما این امر در واقع به چه معنی است؟

چگونه مدیران ساخت و ساز میتوانند از BIM براي کاهش خطرات ساخت و ساز استفاده کنند؟

در زیر، طرح کلی اینکه چگونه BIM میتواند محل کار را امنتر کند (در حال و آینده) میپردازیم.

1 .BIM به شما براي برنامه ریزي ایمنی کمک خواهد کرد.

استانداردهاي ایمنی که به طور خاص به صنعت ساخت و ساز اعمال میشوند، اغلب توسط اداره ایمنی و بهداشت شغلی نوشته شدهاند. خوشبختانه، BIM میتواند به اجرا کمک کند. BIM میتواند به طرح ریزي و مدل کردن کارها به صورت پی در پی در از بین بردن نقاط مشکلدار مشترك که تا حد زیادي بدون کمک از نرم افزار غیرقابل پیش بینی هستند، کمک کننده باشد. BIM یک نمایش تصویري از ساختمان فراهم میکند. در مدلهاي چهاربعدي بر پایه BIM ،برنامه ریزان ساخت و ساز میتوانند خطرات بالقوه را قبل از مشکل ساز شدن بررسی کنند.

BIM همچنین تجزیه و تحلیل تصویري خطر و ارزیابی ایمنی را فراهم میکند، میتواند گزارشهاي دقیق از شرایط سایت کارگاه براي کارگران فراهم کند - یک ابزار عالی براي کارگران جدید ساخت و ساز که با محل کار آشنا نیستند.در نهایت، BIM میتواند جزئیات در مورد یک کار خاص ارائه دهد. مدیران ساخت و ساز میتوانند از این تابع براي جلوگیري از خطرات حتی قبل از شروع فرایند ساخت و ساز استفاده کنند.

2 .BIM میتواند به مدیران ساخت و ساز براي محدود ساختن رویدادهاي منفی پروژه کمک کند.

سیستم BIM میتوانید با نرم افزار مدیریت ساخت و ساز یکپارچه شود و براي مدیران ساخت و ساز تخمین هزینه و زمان کار را آسانتر کند.

BIM زمانی که با روشهاي مؤثر مدیریت پروژه ادغام میشود، مؤثرتر خواهد بود به طوري که مدیران میتوانند تأخیر و یا شکست در پروژه را کاهش دهند. BIM ،به طور کلی، براي یک شرکت ساختمانی مسئولیت و خطر پروژه را کاهش میدهد. براي شرکتهاي ساختمانی که به دنبال پیاده سازي BIM در بیش از یک پروژه هستند، BIM میتواند به کاهش تنوع هزینه و زمان بین پروژهها کمک کند.

3 .BIM پروژههاي ساختمانی را براي محیط زیست امنتر میسازد.

آیا شما علاقهمند به LEED هستید؟ BIM میتواند به برنامه ریزان ساخت و ساز براي پیش بینی اینکه کدام اعتبارات LEED قابل دسترس با پروژه جدید هستند، کمک میکند. هنگامی که با نرم افزار ساخت و ساز سبز همگام سازي میشود، BIM میتواند به شناسایی اینکه چگونه شرکت شما میتواند جایزه اعتبار LEED براي اولویتهاي زیست محیطی منطقه را دریافت کند، کمک کند.

علاقه مند به تجزیه و تحلیل عمیقتر در چگونگی یک پروژه «سبز» هستید؟ برخی از محصولات BIM ،مانند Tally توسط Autodesk ،میتواند اثر ساختمان جدید شما بر محیط زیست را محاسبه کند. با استفاده از چنین پلاگین در دیگر نرم افزارها، BIM میتواند به معماران براي انتخاب بهترین مصالح براي محیط زیست (از همه مهمتر، هزینه این مواد را با منابع غیر پایدار مقایسه کند) کمک کند.

4 .BIM طول عمر ساختمان را تضمین میکند.

از آنجا که BIM عملاً تضمین میکند که طراحی ساختمان نسبت به یک ساختمان بدون BIM برتر خواهد بود، احتمال خطا به طور چشمگیري کاهش مییابد. با گذشت زمان، ثابت شده است که BIM بهرهوري ساخت و ساز را افزایش میدهد. همچنین پس زمینهاي براي پیشرفت ساخت و ساز را فراهم میکند. زمانی که BIM اجرا شود، براي یک پیمانکار جدید مداخله کردن و مدل سازي دوباره و یا بهبود ساختمان ساخته شده بسیار آسانتر خواهد شد. توجه کنید که BIM را نمیتوان براي ساختمانی که در ساخت و ساز اصلی خود استفاده نشده است، مد نظر قرار داد. استفاده از مدل سازي اطلاعات ساختمان باعث ساخت و ساز امنتر براي کارگران ساختمانی، شرکتهاي ساختمانی، محیط زیست و خود ساختمانها میشود. این رویکرد جدید در ساخت و ساز است که در نهایت زباله را حذف میکند و در زمان افراد و پول آنها صرفه جویی میکند.

مترجم: 

پوریا نخعی

منبع: /http://struczone.com/bim-the-upcoming-future-revolution-building-information-modeling

 

منتشر شده در :

سایت گروه مهندسی سازه 808 , www.Saze808.com

باز نشر:

راهکارهای هوشمند BIM ایران - بیم ایرانیان -  www.iiBIMsolutions.ir


 

استفاده از مطالب، فقط با ذکر منبع مجاز است. حق پیگرد بر اساس قانون حمایت از حقوق مؤلفان و مصنفان، محفوظ میباشد.

 

BIM در تعریف آینده صنعت ساخت و ساز

Written by مدیرارشد. Posted in مقالات و نوشتار های تحلیلی

(BIM) در تعریف آینده صنعت ساخت و ساز

تعریف مختصری از موضوع:

·    یک نظرسنجی در یک مرکز هوشمند ساخت و ساز (CIC) در پی نظر سنجی که انجام داد، پی برد که 49 درصد از این افراد در حال حاضر از مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM)، استفاده می‌کنند و 10 درصد از این افراد قصد دارند از این تکنولوژی در سال جاری استفاده کنند، بنابر این نظر سنجی BIMبه نحوی آینده صنعت ساخت و ساز را تشکیل می‌دهد.

·   علیرغم اشتیاق به BIM، این نظرسنجی نشان داد که 82 % پاسخ دهندگان فقط از BIMدر کمتر از 25 درصد از پروژه‌هایشان استفاده کرده‌اند که آن 25 % نیز یا به صورت محدود از این تکنولوژی بهره جستند و یا کاملاً بی‌نیاز به BIMبودند.

·    هرچند پاسخ دهندگان، طراحی آسان و توانایی بالا در کاهش هزینه‌ها، برنامه ریزی و طراحی یک پروژه را از مزایای BIMمی‌دانستند، اما نظرسنجی مشخص کرد که اکثر استفاده کنندگان از BIMتنها به دلیل صرفه جویی در هزینه و افزایش بهره‌وری، از این روش استفاده کرده‌اند.

تعریف دقیق‌تری از موضوع:

گزارش CIC–که 100 نماینده جهانی صنعت ساخت و ساز را مورد نظرسنجی قرار داده است-به این موضوع پی برد که در دو سال آینده، 27 درصد پاسخ دهندگان قصد استفاده از BIMسطح 2 را دارند که به عنوان استاندارد صنعت کنونی در نظر گرفته شده است و با افزایش کاربران، استفاده از BIMسطح 3 در سه الی پنج سال آینده به 37 % خواهد رسید.

ماه گذشته، یک گزارش نشان داد که بازار بین‌المللی BIM–با بیشترین افزایش جمعیت در ناحیه آسیا و اقیانوسیه –تا سال 2022 به 11.7 میلیارد دلار باید برسد که بین سال‌های 2016 و 2022 میزان آن 21.6  % رشد خواهد داشت. به علاوه، گزارش سال 2014 بازار هوشمند ساخت و ساز McGraw Hillمی‌گوید که پذیرش BIMتوسط پیمانکاران در شمال آمریکا از 17 درصد در سال 2007 تا بیش از 70 درصد در سال 2012 رشد داشته است که نشان می‌دهد استفاده از BIM قطعاً ادامه خواهد داشت.

این گزارش همچنین تأکید می‌کند که افزایش تعداد حکم‌های حکومتی که درخواست استفاده از BIMرا در پروژه‌های عمومی از پیمانکاران دارد به قبول و پذیرش BIMبسیار کمک کرده است. انگلستان اخیراً الزامات BIMسطح 2 را برای پیمانکارانش اجرا کرده است و روسیه نیز برنامه‌هایی برای آن دارد.

در حقیقت، روسیه به شدت علاقه‌مند به مزایای BIMاست و هدف آن تبدیل شدن به یک قدرت جهانی در این تکنولوژی و صادر کردن این تخصص به صورت بین‌المللی است. در حالی که الزاماتی برای BIMدر آمریکا وجود دارد، متخصصین معتقدند که تا حدودی به دلیل گسستگی در صنعت ساخت و ساز در آمریکا، حکمی مانند انگلستان برای آینده آمریکا وجود ندارد.

مترجم: الهه رحیمی

منبع:

http://www.constructiondive.com/news/survey-bim-to-define-future-of-construction-industry/422182/

 

منتشر شده در :

سایت گروه مهندسی Saze808 , www.saze808.com

باز نشر:

راهکارهای هوشمند BIM ایران - بیم ایرانیان - www.iiBIMsolutions.ir


 

استفاده از مطالب، فقط با ذکر منبع مجاز است. حق پیگرد بر اساس قانون حمایت از حقوق مؤلفان و مصنفان، محفوظ میباشد.

 

ترکیب 3 تکنولوژی پهپاد، واقعیت مجازی و BIM در کنترل و مانیتور روند پیشرفت پروژه های ساختمانی

Written by مدیرارشد. Posted in مقالات و نوشتار های تحلیلی

ترکیب 3 تکنولوژی پهپاد، واقعیت مجازی و BIM در کنترل و مانیتور روند پیشرفت پروژه های ساختمانی


 

BENTLEY LINKING AUGMENTED REALITY, BIM AND DRONES

Bentley Systems is looking to combine BIM and augmented reality with drone technology to more accurately capture the progress of a construction project and spot mistakes in the process.

The company recently conducted an experiment around the Bentley office capturing video of the building during the construction of an extension to the second floor.

 

 

It then extracted all the frames from that video, and used them to create a mesh of the building scene using its own software known as ContextCapture technology. It then aligned the resulting mesh with a BIM model of the building. Finally, it used the calculated positions and orientations of each frame to augment them with the BIM model.

 

Although the resulting augmentation was not live, and took several minutes to calculate, the company believes such steady augmentation will become a mainstay of the industry and by using drones, camera positions are very accurate and will help with identifying delays or mistakes in the construction process. As technology moves on, the time could also be reduced so that the accompanying video is near or eventually live.

 

Using standard hand-held augmented reality, you could walk around the site with a tablet and you could view live augmentation of the site which would facilitate the identification of mistakes and delays.

Stephane Cote, research director at Bentley Systems, said that in the future a drone could frequently be flying around a construction site, taking photos, and uploading those to a server on the cloud, which would generate a mesh, align it with the BIM model, and augment the photos with the model.

Cote, said: “The experiment we did on the construction site was basically a research investigation.

“We wanted to see how drone photos and videos are used to monitor construction sites. And it happened that our Bentley building was being renovated, they were adding a new floor on top of the existing one, so it was an excellent site to use.


منبع نوشتار: 

http://www.bimplus.co.uk/

 

 

 

تماس با ما

راه های ارتباطی با گروه Iran Intelligent BIM solutions

با ما در تماس باشید