No items in cart

چگونه BIM صنعت ساختمان و شهرسازی را متحول کرد؟

Written by مدیرارشد. Posted in مقالات و نوشتار های تحلیلی

چگونه BIM صنعت ساختمان و شهرسازی را متحول کرد؟

همه شما حتما با موضوعBIM  و کاربرد آن در صنعت ساختمان آشنا هستید. اخیرا یادداشتی ارjbknowledge میخواندم که در آن آمده بیم یکی از ترند های برتر صنعت ساختمان در سال 2017 در دنیا بوده است به همین مناسبت لازم دیدم در این یادداشت که بخشی از آن ترجمه شده از این گزارش  و بخشی دیگر ترجمه از این مقاله استبه تحلیلی در خصوص اینکه چگونهBIM صنعت ساختمان را متحول کرد بپردازم:

 بررسی بیشترین نرم افزار هایی که شرکت ها در فرایند ساخت و ساز استفاده می کنند:

همانطور که از نظرسنجی کانتک در سال 2017 مندرج در شکل زیر میبینیم  نرم افزار های مرتبط با حوزه BIM بعد از نرم افزار های حسابداری و مدیریت پروژه رتبه سوم در پر استفاده ترین نرم افزار های مرتبط با صنعت ساختمان در سال 2017 را به خود اختصاص داده اند.

شرکت ها چگونهBIM  را اجرا می کنند؟

در سال گذشته، شرکت ها تغییراتی را ازBIM Staff به تیم های ساخت و طراحی مجازی جامع تر با فرآیند های یادگیری، بهینه سازی عملکرد کارمدنان و بهبود جریان های کار نشان داده اند. نظرسنجی کانتک در سال 2017 در مورد نظر پاسخ دهندگان نسبت به تغییرات VDC یا همان Virtual design and construction با نتایج نگران کننده ای همراه بوده است.

آیا شرکت شما دارای یک واحدBIM است؟

%27 از پاسخ دهندگان بیان کرده اند که شرکت آنها دارای یک دپارتمانBIM/VDC مجزا است. موضوع جالب تر آن که %28 گزارش کرده اند که شرکت آنها پیشنهادات قیمت را با استفاده ازBIM ارائه نمی کند. نکته نگران کننده دیگر آن که %25 پاسخ دهندگان گزارش کرده اند که تنها یک یا دو عضو جهت کار بر روی پروژه هایBIM آموزش دیده است. بدونBIM به عنوان یک اولویت یا مسئولیت اصلی. مشابه با این مقدار در مورد دپارتمان هایIT، به نظر می رسد که هنگامی که شرکت ها بیش از 20 میلیون دلار در فروش خود ضرر می کنند، آنها یک دپارتمان تخصصیVDC را در نظر می گیرند. مجموعه ای از منابع برای برون سپاری پروژه هایBIM وجود دارند. با این حال همین میزان برای آموزشBIM در مورد تکنولوژی های موجود، آموزش و اجرا برای شرکت هایی که توانایی استفاده ازBIM را به صورت محلی جهت انجام کار بیشتر دارند، وجود دارد. در صورتی که سازندگانBIM را به عنوان یک اولویت در نظر بگیرند، آنها توانایی برآورده ساختن استاندارد هایBIM مانند آنچه که در بریتانیا اعمال شد و سپس در آمریکا به اجرا درآمد، ندارند. این استاندارد ها با سرعت بیشتری عرضه می شوند و استاندارد های آماده جهت پذیرش، موجب بروز موفقیت خواهند شد. آمریکا فاقد مجموعه نیروی کارBIM با تجربه جهت برآورده کردن تقاضا های اجتناب ناپذیر در آینده است.

نظرات مشارکت کنندگان در نظرسنجی: هر شخص قادر به کار باBIM است. این واحد به عنوان یک واحد خاص به شمار نمی آید بلکه قستی از شغل افراد است. ما تنها افرادی با مهارت هایBIM را استخدام کرده و یا آنها را جهت کار باBIM آموزش می دهیم.

شرکت ها چگونهVDC خود را به حداکثر می رسانند؟  Virtual design and construction

شرکت ها احساس اطمینان بیشتری نسبت به توانایی خود جهت حداکثر کردنVDC در سال 2017 دارند. بیشترین درصد پاسخ دهندگان بیشترین مقدار اعتماد در توانایی شرکت خود را جهت حداکثر کردنVDC بیان کرده اند، در حالی که کمترین درصد از میزان اعتماد کمی برخوردار بوده است. هر چند که تقریبا %30 شرکت ها در پی انتخاب پروژه هایBIM هستند، شرکت هایی که ازBIM استفاده می کنند، اطمینان بیشتری در توانایی خود جهت حداکثر کردن خروجی جریان های کاریBIM کسب می کنند.

شرکت ها چگونه ازVDC استفاده می کنند؟

تغییرات کمی در نحوه استفاده پاسخ دهندگان ازVDC/BIM در طی سال گذشته مشاهده شده است. سازمان دهی/ تشخیص برخورد در صدر پاسخ ها قرار دارند به طوری که برنامه ریزی پروژه و بصری سازی تغییرات کمی را نسبت به سال گذشته تجربه کرده است. فرآیند پیش از ساخت و مدل آزمایشی مجازی در پنج رده اول برایVDC قرار گرفته اند که می توانند موجب بهبود کیفیت و ایمنی در پروژه های ساخت و ساز شوند و نشان دهند که سازندگان ازBIM در جریان های کاری ساخت و ساز بهره برده و می توانند صرفه جویی قابل توجهی در زمان داشته و ارزش ایجاد کنند. در نهایت، BIM در پی تشخیص مشکلات راهکار ها به صورت دیجیتالی پیش از شروع پروژه جهت عدم بروز مشکلات فیزیکی در حین کار است.

 

چه نرم افزار ها و برنامه هایی موجب افزایش قدرت جریان های کاری BIMشما می شوند؟

 در مورد بررسی برنامه ها و نرم افزار های مورد استفاده در طراحی و ساخت و ساز به صورت مجازی، پاسخ دهندگان بیشتر به برنامه های اتودسک اشاره کرده اند. سه انتخاب اول متعلق به ابزار های اتودسک می باشند که هر کدام بیش از %15 پاسخ ها را به خود اختصاص داده اند.

اسکچاپ اولین برنامه ای است که توسط اتودسک ارائه نشده و در میان رده های نخست قرار گرفته است. با این حال، با توجه به این که کمتر از %9 پاسخ دهندگان رای به استفاده از اسکچاپ داده اند، به نظر می رسد تریمبل راه زیادی جهت رقابت با قدرتی همچون اتودسک در پیش دارد.

 چه کسی رتبه نخست در مورد پروژه های VDC را در اختیار دارد؟

پیمانکاران عمومی همچنان در صدر استفاده از پروژه های مرتبط با BIM/VDC قرار دارند. پس از آنها معماران و پیمانکاران مکانیکی به میزان تقریبا %17 قرار دارند. ما پیش بینی می کنیم که پیمانکاران مکانیکی بتوانند در رده های بالاتری در آینده قرار گیرند، زیرا آنها اغلب با توجه به تشخیص برخورد اولیه موجب شکست یا موفقیت یک پروژه می شوند.
 
چه عواملی به عنوان بزرگترین چالش های پیش روی BIM شناخته می شوند؟
 
پاسخ دهندگان نظرسنجی کانتک در سال 2017 مسائل مشترکی را نسبت به نبود نیروی کار VDC ماهر، نبود سرمایه گذاری مالی در جریان های کاری BIM و محدودیت های زمانی غیر منطقی در سازمان دهی بیان کرده اند. بخش های قبلی نظرسنجی این موضوع را با بیان عدم ارتباط میان دپارتمان های VDC، دانش کنونی نسبت به نرم افزار های BIM و نگرش موجود در مورد VDC به عنوان یک آیتم با اولویت کم ارائه کرده اند. بررسی نظرات مکتوب (که در زیر مورد اشاره قرار گرفته اند) نشان دهنده این مسائل و همچنین بیان کننده دیگر نکات مهم مانند فرآیند های مجزا و تغییر تقاضای منطقه ای است. در صورتی که سازندگان نیازمند سرمایه گذاری زمانی و پولی در منابع VDC خود هستند، آنها نیازمند مشاهده تقاضا ها یا منابع دیگر نسبت به نیاز های با اولویت بالاتر خود هستند.
 
سازندگان به شکل بهتری اقدام به پایش روند BIM به صورت منطقه ای و تطبیق استراتژی های VDC با توجه به درخواست بیشتر کارفرمایان جهت استفاده از BIM، می کنند. ارزش اجرای BIM نسبت به ریسک های موجود نسبت به تلاش جهت ارائه راهکار های فیزیکی در طی فرآیند ساخت، غیر قابل اندازه گیری است.
 
آیا صنعت ساخت‌وساز برای مدل‌سازی اطلاعات شهرها آماده است؟
 
CIM چیست؟ Construction/Civil Information Modeling
 
به‌طورکلی مدل‌سازی اطلاعات شهر شامل ساخت بک مدل سه‌بعدی از شهر است که به BIM و دیگر منابع داده‌های زمینه‌ای یا ابزار آنالیز مؤلفه‌های مختلف شهر شامل ساختمان‌ها، جاده‌ها و فضاهای عمومی (داده باز)،چراغ‌های راهنما (سنسورها) و حتی مردمی که در خیابان هستند (رسانه‌های اجتماعی) متصل است. به‌طورقطع CIM برای معماران و برنامه ریزان در مواجهه با ساختمان‌های شخصی، محوطه‌ها و پروژه‌های برنامه‌ریزی شهر در هر مقیاسی مفید است. بااتصال BIM به CIM، کاربران قادر خواهند بود از یک محیط مدل‌سازی سه‌بعدی و تعاملی شهر استفاده کنند که در آن هر زمان می‌توان به داده‌ها و آنالیزها دسترسی داشت و یا می‌توان داده‌ها را از هر نقطه‌ای در جهان به اشتراک گذاشت. CIM معماران و برنامه ریزان را قادر می‌سازد تا در مورد یک مجموعه از مدل‌های سه‌بعدی همکاری و کار کنند. همین ویژگی به‌نوبه خود باعث ایجاد یک پروژه تعاملی می‌شود که همکاری میان تمام افراد درگیر را در هرلحظه ممکن می‌سازد. با برنامه‌ریزی و به اشتراک‌گذاری اطلاعات پروژه در حین همکاری معماران و مهندسان می‌توان استفاده مؤثری از CIM کرد. CIM را می‌توان در مورد هر پروژه‌ای با هر مقیاسی که می‌تواند به کوچکی یک ساختمان شخصی یا به بزرگی یک شهر باشد، به کار برد.
 
ادغام BIM و CIM چگونه می‌تواند به مدیریت شهر کمک کند؟
 
کارگاه‌های ساختمانی منبع سروصدا و گردوخاک هستند و همچنین موجب مشکلات ترافیکی زیادی در شهر می‌شوند. با ارائه اسناد و مدارک کارگاه ساختمانی به نحو مناسب، شورای شهر می‌تواند اقدام به برنامه‌ریزی کند و تصمیمات آگاهانه‌ای برای ساخت‌وسازها بگیرد به‌نحوی‌که از عملکرد شهر بدون بروز مشکل اطمینان حاصل شود. همین موضوع در خصوص تخریب یا نوسازی ساختمان‌های قدیمی شهر هم صدق می‌کند. داده‌های استخراج‌شده از BIM شهرها را قادر به مقابله با مسائلی همچون رشد جمعیت و رشد سریع شهرنشینی می‌کند. ساختمان‌ها هم تأمین‌کننده انرژی و هم مصرف‌کننده آن محسوب می‌شوند. با کمک BIM کاربران می‌توانند به داده‌های مرتبط با نیازمندی‌های اصلی انرژی سختمان در آینده دسترسی داشته باشند و از اطلاعات برای تنظیم کردن مدیریت انرژی با توجه به محیط پیرامون استفاده کنند. در آینده می‌توان اقدام به برنامه‌ریزی شبکه ملی انرژی در شهرها،‌ مناطق اطراف ساختمان،‌ خود ساختمان‌ها و خانه‌های مسکونی کرد. در شهرهای کوچک یا جمعیت متراکم، BIM تبدیل به یک ضرورت حیاتی برای سازمان‌دهی بیشتر و برنامه‌ریزی مؤثرتر توسعه می‌شود. به‌طور مثال در سنگاپور، کارفرماها و پیمانکاران باید داده‌های مرتبط با ساختمان را در اختیار سرور شهرداری قرار دهند.
 
CIM در ساخت‌وساز
 
اتودسک و Bentley که دو شرکت نرم‌افزاری پیشتاز در BIM هستند،‌ تکنولوژی خود را به سمت CIM گسترش داده‌اند. محصولاتی همچون Revit و InfraWorks از شرکت اتودسک می‌توانند از مدل‌سازی شهرهای هوشمند پشتیبانی کنند. در این خصوص مطالعات موردی در شهر کپنهاگ، بارسلونا و یوسیتی کره انجام شده است. به همین ترتیب،‌ شرکت بِنتِلی از این تکنولوژی برای مدل‌سازی شهرهای بزرگی همچون مونترال، هلسینکی و سنگاپور استفاده کرده است. با پیشرفت تکنولوژی اکنون استفاده کاربران از آن، کلید موفقت محسوب می‌شود. در این راستا صاحبان پروژه نقش مهمی خواهند داشت. آن‌ها نیاز به مدل‌هایی دارند که بتواند تمام برنامه‌های مرتبط با شهر و جوانب زیرساختی یک سختمان را جمع‌آوری کند. پس از آن است که معماران، برنامه ریزان، مهندسان و شرکت‌های ساختمانی تحت‌فشار برای نوآوری‌های بیشتر قرار می‌گیرند تا بتوانند نیازهای گسترده‌تر و بچیده تر را پاسخگو باشند.
 
از آنجا که شهرهای هوشمند نیاز به زیرساخت‌های هوشمند دارند،‌ BIM نه‌تنها باعث تحول در برنامه‌ریزی و ساخت ساختمان‌ها می‌شود که در آینده تبدیل به عامل مهمی در کل فرآیند برنامه‌ریزی شهرها می‌گردد. در حال حاضر شناخت CIM در نزد افراد رو به گسترش است. از CIM می‌توان در صنایع مختلف استفاده کرد. بدیهی است کسانی که این تکنولوژی را نپذیرند، در آینده جایگاه خود را در بازار جهانی ساخت‌وساز از دست می‌دهند. CIM باعث بهبود نتایج با هزینه کمتر می‌شود و همین موضوع است که باعث تحول روش‌های سنتی در صنعت خواهد شد.
 
 

ترجمه:

مهندس مجتبی اصغری

مهندس بهرامی

مهندس بخشی

https://goo.gl/SJJZjm


 

استفاده از مطالب، فقط با ذکر منبع مجاز است. حق پیگرد بر اساس قانون حمایت از حقوق مؤلفان و مصنفان، محفوظ میباشد.

 

تعدادی از مزایا و قابلیت های پیاده سازی BIM در ساختار نظام فنی و اجرایی کشور

Written by مدیرارشد. Posted in مقالات و نوشتار های تحلیلی

تعدادی از مزایا و قابلیت های پیاده سازی BIM در ساختار نظام فنی و اجرایی کشور

 

 

به طور کلی BIM به نقشه های دو بعدی و مشخصات مربوطه ، اجزا مدل سازی سه بعدی ، با ویژگی خاص اضافه می نماید. آن ویژگی این است که هر عضو طراحی نشان داده شده در BIM علاوه بر دارا بودن ماهیت فیزیکی سه بعدی آن ، آرایه ای از اطلاعات مربوط به فعالیت ها و وظایف مختلف مدیریت ساخت را به همراه خود دارد. این اطلاعات مربوط به کل چرخه حیات پروژه از مرحله مطالعات توجیهی تا طراحی مفهومی مطالعات مرحله اول و دوم تدارکات، ساخت و نصب، راه اندازی، دوره بهره برداری و حتی پایان آن می باشد.

نیاز به تغییر رویکرد در فاز طراحی به روش های مبتنی بر مفهوم اطلاعات ساخت (BIM)

Written by مدیرارشد. Posted in مقالات و نوشتار های تحلیلی

نیاز به تغییر رویکرد در فاز طراحی به روش های مبتنی بر مفهوم اطلاعات ساخت (BIM)

 

نیازهای جدید صنعت ساخت و ساز ، باعث تبدیل این بازار به یکی از پیچیده­ترین و دشوار­ترین عرصه­های توسعه در عصر حاضر گشته است.

همانطور که میدانیم در دنیای امروزی روش­های زیادی برای عبور از مشکلات و انسداد صنعت ساخت و ساز تعریف و ارائه گردیده است ، اما نهایتا مفهوم (مدل اطلاعاتی ساخت) (BIM) به عنوان کارآمد­ترین مفهوم حال حاضر دنیا در حال پیشرفت و همچنین استفاده در سراسر دنیای متمدن امروزی می باشد.

در این نوشتار فرض بر آن است که خواننده با مفاهیم اولیه مفهوم BIMآشنا بوده و به همین دلیل در این خصوص توضیحی بیشتر ارائه نگردیده است.

به مانند روش سنتی، در پروژه­های مبتنی بر BIM(BIM-Based) ، تغییرات طرح با آنچه در ابتدای پروژه تعریف میگردد عملا اجتناب ناپذیر می باشد ، با این تفاوت که میتوان با رویکرد جدید BIMاین تغییرات را به نحو بسیار مطلوب و کارایی مدیریت نمود و تا حد زیادی از تاثیرات منفی آن نسبت به کل پروژه کاست.

شکل شماره 1: ادغام تمامی مدل ها در یک مدل واحد

ابزار های مبتنی بر مفهوم BIM، توانایی بسیار بالایی در مستند سازی (Documentation)داشته و در مقایسه با ابزارهای دو بعدی کمک رسان در طراحی  ((2D CADدر کل چرخه­ی حیات یک پروژه  بسیار کاراتر می باشند.

در خلال انجام اکثر پروژه های ساخت ، تغییرات در طرح منجر به تاخیر در زمان انجام پروژه ، افزایش هزینه ، کاهش شدید کیفیت و دیگر آثار منفی مستقیم و غیر مستقیم با پروژه می گردد. این تغییرات معمولا توسط کارفرما و به دلایل مختلفی اتفاق می افتد که میتوان به : ایده های جدید در طرح ، کاهش و یا افزایش بودجه پروژه و همچنین نداشتن تصور ذهنی دقیقی از پروژه در فاز طراحی اشاره نمود که همه­ی این موارد و موارد دیگر تغییر ، باعث اختلال در فرآیند ساخت و محصول نهایی میگردد.

به منظور فائق آمدن به محدودیت­های موجود در پروسه طراحی سنتی به شکل 2D,مدل اطلاعاتی ساخت)Building Information Modelling) به عنوان یک تکنولوژی و مفهوم به روز و کارآمد ، می تواند بسیاری از کمبودها و مشکلات را در فاز طراحی برطرف نماید. BIMبا پشتیبانی از گردش اطلاعاتی پیشرفته و ادغام تمامی اطلاعات در یک مجموعه و همچنین استفاده از ابزار­های شبیه­سازی و آنالیز، کمک بسیار شایانی به طراحان ، مشاوران ، سازندگان و همه­ی افراد دخیل در پروژه می­نماید.با استفاده از مفهوم BIM، بسیاری از پروسه­های طراحی به صورت کاملا هوشمند انجام شده و نیاز به نیروی انسانی را به حداقل می­رساند، از طرفی دیگر کارایی تیم طراحی و اجرایی و فرآیند های کنترلی و مانیتورینگ در چرخه حیات یک پروژه را نیز تقویت می­نماید.

شکل شماره 2: پیچیدگی دیسیپلین های مختلف در پروژه های امروزی

در مفهوم و پروسه BIM، هر یک از فاز های موجود در چرخه حیات یک پروژه، حاوی اطلاعاتی هستند که به منظور استفاده در آن مرحله و همچنین ارتباط با دیگر فازها مورد استفاده قرار می­گیرد. این فرآیند چیزی فرآتر از یک بانک اطلاعاتی صرف در مدل­های ایجاد شده توسط اپلیکیشن های مربوطه می­باشد.

ساختار اطلاعاتی یک طرح از اشیا منحصر به فرد (Objects) که می تواند دیوار ، ستون ، پنجره ، درب و ... تشکیل گردیده که هرکدام از آنها ویژگی های منحصر به فرد و جداگانه ی خود را داشته و در عین حال ارتباط آنها با دیگر المان­های ساختمان نیز کاملا مشخص و قابل فهم است. (شکل شماره 3)

شکل شماره 3: یک نمونه ورود اطلاعات برای یک المان 

می توان یکی از مهمترین فوائد به کارگیری مفهوم BIMرا "ساخت مجازی" یک پروژه و قرار دادن آن بر روی محل اجرای آن ( به صورت مجازی) و بررسی تمامی ابعاد مثبت و منفی و تاثیر آن بر همه­ی جوانب اجرایی دانست. در این روش، دیگر نیازی به پرداخت هزینه­های گزاف و سعی و خطا در دنیای واقعی نیست ، بلکه می توان تمام این فرآیند را در محیطی کاملا مجازی انجام داد.

شکل شماره 4: درک بهتر و دقیقتر از پروژه در حین ساخت

همانطور که در ابتدای این نوشتار نیز اشاره شد ، تغییرات کوچک یا بزرگ در همه ی فاز­های یک پروژه ار ابتدا تا انتهای آن شایع بوده و یا حتی شاید آن را اجتناب ناپذیر دانست. معماران ، طراحان و سازندگان در طول چرخه حیات یک پروژه با مشکلات و معماهای سختی روبرو میشوند که بایستی با تغییر دادن طرح بهترین راه حل را از لحاظ مختلف از جمله فنی ، اقتصادی ، زمانی و کیفیتی پیدا نمایند. بسیاری از تغییرات پروژه در زمان ساخت صورت می پذیرد و ریشه­ی بسیاری از درگیری­ها و اختلافات هزینه ای و زمانی بین سازندگان و کارفرمایان می باشد.

تغییرات در پروژه ریشه در بسیاری از مسائل دارد. به طور مثال می تواند به دلیل درخواست کارفرما برای اضافه کردن و یا حذف بخشی از طرح به هر دلیل باشد و یا اینکه سایت محل ساخت پروژه تغییر نماید که باعث تغییر در بسیاری از فرضیات اولیه و بنیادی طراحان و نهایتا ماهیت کلی طرح میگردد.

به طور کلی می توان دلایل عمده تغییرات را به صورت زیر دسته بندی نمود:

·         تغییراتی که به دلیل تصمیمات کارفرما انجام میپذیرد. این تصمیمات به دلیل تغییر وضعیت اقتصادی تامین کنندگان پروژه و همچنین نداشتن تصور صحیح و واقعی از اجرا شده ی پروژه می باشد.

·         تغییراتی که به دلیل خطای مشاورین و طراحان و منطبق نبودن نقشه ها و واقعیت موجود اتفاق می افتد.

·         تغییراتی که به دلیل اشتباهات پیمانکاران در حین اجرای پروژه باعث تغییر طرح می گردد.

·         نا کارآمدی و نقصان جزئیات پروژه و عدم تهیه دقیق آنها.

·         برداشت و فهم نادرست از طرح و پروژه.

با استفاده از فوائد مفهوم و تکنولوژی های مبتنی با BIMو همچنین به کارگیری آنها در فاز­های مختلف ساخت (طراحی تا اجرا ) می توان به حجم قابل توجهی از اثرات سوء ناشی از تغییرات فائق آمد.

امروزه استفاده از تکنولوژی BIMبه صورت گسترده در بسیاری از کشورهای جهان از جمله آمریکا ، انگلستان ، استرالیا ، سنگاپور ، هنگ کنک ، کشورهای اسکاندیناوی ، ژاپن و ... به صورت یک امر کاملا شناخته شده و کابردی در حال انجام است و بخش های خصوصی و دولتی با به کارگیری آن توانسته اند بخش قابل توجهی از بودجه های سالانه­ی خود را ذخیره نموده و همچنین کیفیت صنعت ساخت و ساز را به شکل فزاینده­ای بالا ببرند. از طرفی دیگر با استفاده از ابزار­های زیست محیطی و پایداری، اپلیکیشن­های همسو با BIM  توانسته­اند تا حد قابل قبولی صنعت ساخت و ساز را به پایداری هر چه بیشتر (Sustainability  ) نزدیک نموده و از آثار سوء صنعت ساختمان بر محیط زیست تا حد امکان کم نمایند.

نگارندگان این نوشتار آرزوی آن دارند که روزی با به کارگیری این مفهوم و ابزار­های مربوطه در ایران عزیزمان ، بتوان از حیف و میل منابع ملی و خدادادی و همچنین نگهداری هر چه بیشتر این ذخایر برای آیندگان این مرز و بوم حداکثر تلاش را انجام داد.

 

 نویسندگان:

سعید بنی هاشمی ، سعید خلیلی قمی 

منشر شده در نشریه عمران نامه  (شماره 5- زمستان 95) 

 

فایل PDF مقاله پیوست متن می باشد . برای دانلود ، وارد حساب کاربری خود شوید.


 

استفاده از مطالب، فقط با ذکر منبع مجاز است. حق پیگرد بر اساس قانون حمایت از حقوق مؤلفان و مصنفان، محفوظ میباشد.

 

منشر شده در نشریه عمران نامه  (شماره 5- زمستان 95) 

BIM تحول نوظهور آینده

Written by مدیرارشد. Posted in مقالات و نوشتار های تحلیلی

(BIM)  تحول نوظهور آینده

مدل سازي اطلاعات ساختمان (BIM ) یک فرایند ایجاد و مدیریت دادههاي ساختمان به صورت سه بعدي در طول توسعه آن است. یک برنامه کامپیوتري مدل سازي ساختمان، سه بعدي، زمانی واقعاً، پویا است که در آن شما بتوانید بهرهوري را در طراحی و ساخت ساختمان افزایش دهید. این فرایند منجر به تولید BIM میشود که سپس هندسه ساختمان، روابط فضایی، اطلاعات جغرافیایی، مقدار و خواص مرتبط با تمام اجزاي ساختمان را به هم مرتبط میکند.

مبانیBIM

BIM یک نمایش دیجیتال قابل اعتماد از ساختمان موجود براي تصمیم گیري در خصوص طراحی، ساخت و ساز با کیفیت بالا، برنامه ریزي ساخت و ساز، پیش بینی عملکرد و برآورد هزینه است.

BIM داراي قابلیت حفظ اطلاعات به صورت به روز و قابل دسترس در یک محیط یکپارچه دیجیتال است به طوري که یک چشم انداز کلی روشن از تمام پروژهها در اختیار معماران، مهندسان، سازندگان و مالکان قرار میدهد و همچنین آنها را قادر میسازد که تصمیم گیري آگاهانه سریعتري داشته باشند.

فرآیند مدل سازي اطلاعات ساختمان شامل هندسه، فضا، نور، اطلاعات جغرافیایی، مقدار و خواص اجزاء ساختمان میشود. BIM میتواند در کل چرخه عمر ساختمان، از جمله فرآیندهاي ساخت و بهره برداري از تأسیسات استفاده شود.

کاربردهاي مدل سازي اطلاعات ساختمان

نرم افزار BIM را میتوان در پروژه هاي مختلف در صنعت ساخت و ساز استفاده کرد. BIM را میتوان در طراحی معماري به منظور ایجاد یک تصویر بهتر و منسجمتر از طرح استفاده کرد. با توجه به اینکه BIM میتواند بسیاري از مشکلات هماهنگی را از طریق برنامه ریزي مناسب رفع کند، در طی روند ساخت و ساز، مدلسازي مزایاي بزرگی خواهد داشت. BIM زمانی که تعداد پروژههایی که به صورت هم زمان اجرا میشوند، زیاد باشد، BIM ایده آل است.

آیا تنها یک ابزار براي پیاده سازي BIM وجود دارد؟

نه در واقع نرم افزارهاي زیادي براي مدل سازي، بسته به نوع کاربرد وجود دارد. نرم افزارهاي همسو با مفهوم BIM را میتوان به گروههاي زیر تقسیم کرد:

 معماري

 پایداري

سازهها

MEP 

 ساخت و ساز

 مدیریت تجهیزات

با این حال، گروههاي صنعتی در حال تلاش براي توسعه یک مدل BIM استاندارد هستند که میتواند براي ادغام تمام انواع مختلف سیستمهاي مدل سازي مورد استفاده قرار گیرد. با انجام این کار، آنها هماهنگی و ارتباطات را در تیم طراحی- ساخت و ساز - عملیات تحت یک نرم افزار واحد تسهیل میکنند. هدف از این جنبش ایجاد یک مرکز داده واحد، با چند CAD و مشخصات وابسته به نظم است که شما براي آن کار میکنید. همه داده سپس با هم جمع خواهند شد و امکان استفاده براي شبیه سازي، تجزیه و تحلیل، هماهنگی و نقاط عطف مهم پروژه را فراهم میکند.

چگونه BIM میتواند خطرات ساخت و ساز را کاهش دهد؟ 

مدل سازي اطلاعات ساختمان و یا BIM ،یک روند توسعه ویژگیهاي ساختمان به صورت دیجیتالی است. اطلاعات و مدل ساخت و ساز ایجاد شده از این فرآیند در طول چرخه حیات ساختمان استفاده میشود. BIM اغلب با ابزارهاي همسو با BIM ، مانند Revit و ArchiCAD پیاده سازي میشود.

کی از مزایاي اغلب تبلیغ شده BIM این است که میتواند فرآیندهاي ساخت و ساز را امنتر کند؛ اما این امر در واقع به چه معنی است؟

چگونه مدیران ساخت و ساز میتوانند از BIM براي کاهش خطرات ساخت و ساز استفاده کنند؟

در زیر، طرح کلی اینکه چگونه BIM میتواند محل کار را امنتر کند (در حال و آینده) میپردازیم.

1 .BIM به شما براي برنامه ریزي ایمنی کمک خواهد کرد.

استانداردهاي ایمنی که به طور خاص به صنعت ساخت و ساز اعمال میشوند، اغلب توسط اداره ایمنی و بهداشت شغلی نوشته شدهاند. خوشبختانه، BIM میتواند به اجرا کمک کند. BIM میتواند به طرح ریزي و مدل کردن کارها به صورت پی در پی در از بین بردن نقاط مشکلدار مشترك که تا حد زیادي بدون کمک از نرم افزار غیرقابل پیش بینی هستند، کمک کننده باشد. BIM یک نمایش تصویري از ساختمان فراهم میکند. در مدلهاي چهاربعدي بر پایه BIM ،برنامه ریزان ساخت و ساز میتوانند خطرات بالقوه را قبل از مشکل ساز شدن بررسی کنند.

BIM همچنین تجزیه و تحلیل تصویري خطر و ارزیابی ایمنی را فراهم میکند، میتواند گزارشهاي دقیق از شرایط سایت کارگاه براي کارگران فراهم کند - یک ابزار عالی براي کارگران جدید ساخت و ساز که با محل کار آشنا نیستند.در نهایت، BIM میتواند جزئیات در مورد یک کار خاص ارائه دهد. مدیران ساخت و ساز میتوانند از این تابع براي جلوگیري از خطرات حتی قبل از شروع فرایند ساخت و ساز استفاده کنند.

2 .BIM میتواند به مدیران ساخت و ساز براي محدود ساختن رویدادهاي منفی پروژه کمک کند.

سیستم BIM میتوانید با نرم افزار مدیریت ساخت و ساز یکپارچه شود و براي مدیران ساخت و ساز تخمین هزینه و زمان کار را آسانتر کند.

BIM زمانی که با روشهاي مؤثر مدیریت پروژه ادغام میشود، مؤثرتر خواهد بود به طوري که مدیران میتوانند تأخیر و یا شکست در پروژه را کاهش دهند. BIM ،به طور کلی، براي یک شرکت ساختمانی مسئولیت و خطر پروژه را کاهش میدهد. براي شرکتهاي ساختمانی که به دنبال پیاده سازي BIM در بیش از یک پروژه هستند، BIM میتواند به کاهش تنوع هزینه و زمان بین پروژهها کمک کند.

3 .BIM پروژههاي ساختمانی را براي محیط زیست امنتر میسازد.

آیا شما علاقهمند به LEED هستید؟ BIM میتواند به برنامه ریزان ساخت و ساز براي پیش بینی اینکه کدام اعتبارات LEED قابل دسترس با پروژه جدید هستند، کمک میکند. هنگامی که با نرم افزار ساخت و ساز سبز همگام سازي میشود، BIM میتواند به شناسایی اینکه چگونه شرکت شما میتواند جایزه اعتبار LEED براي اولویتهاي زیست محیطی منطقه را دریافت کند، کمک کند.

علاقه مند به تجزیه و تحلیل عمیقتر در چگونگی یک پروژه «سبز» هستید؟ برخی از محصولات BIM ،مانند Tally توسط Autodesk ،میتواند اثر ساختمان جدید شما بر محیط زیست را محاسبه کند. با استفاده از چنین پلاگین در دیگر نرم افزارها، BIM میتواند به معماران براي انتخاب بهترین مصالح براي محیط زیست (از همه مهمتر، هزینه این مواد را با منابع غیر پایدار مقایسه کند) کمک کند.

4 .BIM طول عمر ساختمان را تضمین میکند.

از آنجا که BIM عملاً تضمین میکند که طراحی ساختمان نسبت به یک ساختمان بدون BIM برتر خواهد بود، احتمال خطا به طور چشمگیري کاهش مییابد. با گذشت زمان، ثابت شده است که BIM بهرهوري ساخت و ساز را افزایش میدهد. همچنین پس زمینهاي براي پیشرفت ساخت و ساز را فراهم میکند. زمانی که BIM اجرا شود، براي یک پیمانکار جدید مداخله کردن و مدل سازي دوباره و یا بهبود ساختمان ساخته شده بسیار آسانتر خواهد شد. توجه کنید که BIM را نمیتوان براي ساختمانی که در ساخت و ساز اصلی خود استفاده نشده است، مد نظر قرار داد. استفاده از مدل سازي اطلاعات ساختمان باعث ساخت و ساز امنتر براي کارگران ساختمانی، شرکتهاي ساختمانی، محیط زیست و خود ساختمانها میشود. این رویکرد جدید در ساخت و ساز است که در نهایت زباله را حذف میکند و در زمان افراد و پول آنها صرفه جویی میکند.

مترجم: 

پوریا نخعی

منبع: /http://struczone.com/bim-the-upcoming-future-revolution-building-information-modeling

 

منتشر شده در :

سایت گروه مهندسی سازه 808 , www.Saze808.com

باز نشر:

راهکارهای هوشمند BIM ایران - بیم ایرانیان -  www.iiBIMsolutions.ir


 

استفاده از مطالب، فقط با ذکر منبع مجاز است. حق پیگرد بر اساس قانون حمایت از حقوق مؤلفان و مصنفان، محفوظ میباشد.

 

BIM در تعریف آینده صنعت ساخت و ساز

Written by مدیرارشد. Posted in مقالات و نوشتار های تحلیلی

(BIM) در تعریف آینده صنعت ساخت و ساز

تعریف مختصری از موضوع:

·    یک نظرسنجی در یک مرکز هوشمند ساخت و ساز (CIC) در پی نظر سنجی که انجام داد، پی برد که 49 درصد از این افراد در حال حاضر از مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM)، استفاده می‌کنند و 10 درصد از این افراد قصد دارند از این تکنولوژی در سال جاری استفاده کنند، بنابر این نظر سنجی BIMبه نحوی آینده صنعت ساخت و ساز را تشکیل می‌دهد.

·   علیرغم اشتیاق به BIM، این نظرسنجی نشان داد که 82 % پاسخ دهندگان فقط از BIMدر کمتر از 25 درصد از پروژه‌هایشان استفاده کرده‌اند که آن 25 % نیز یا به صورت محدود از این تکنولوژی بهره جستند و یا کاملاً بی‌نیاز به BIMبودند.

·    هرچند پاسخ دهندگان، طراحی آسان و توانایی بالا در کاهش هزینه‌ها، برنامه ریزی و طراحی یک پروژه را از مزایای BIMمی‌دانستند، اما نظرسنجی مشخص کرد که اکثر استفاده کنندگان از BIMتنها به دلیل صرفه جویی در هزینه و افزایش بهره‌وری، از این روش استفاده کرده‌اند.

تعریف دقیق‌تری از موضوع:

گزارش CIC–که 100 نماینده جهانی صنعت ساخت و ساز را مورد نظرسنجی قرار داده است-به این موضوع پی برد که در دو سال آینده، 27 درصد پاسخ دهندگان قصد استفاده از BIMسطح 2 را دارند که به عنوان استاندارد صنعت کنونی در نظر گرفته شده است و با افزایش کاربران، استفاده از BIMسطح 3 در سه الی پنج سال آینده به 37 % خواهد رسید.

ماه گذشته، یک گزارش نشان داد که بازار بین‌المللی BIM–با بیشترین افزایش جمعیت در ناحیه آسیا و اقیانوسیه –تا سال 2022 به 11.7 میلیارد دلار باید برسد که بین سال‌های 2016 و 2022 میزان آن 21.6  % رشد خواهد داشت. به علاوه، گزارش سال 2014 بازار هوشمند ساخت و ساز McGraw Hillمی‌گوید که پذیرش BIMتوسط پیمانکاران در شمال آمریکا از 17 درصد در سال 2007 تا بیش از 70 درصد در سال 2012 رشد داشته است که نشان می‌دهد استفاده از BIM قطعاً ادامه خواهد داشت.

این گزارش همچنین تأکید می‌کند که افزایش تعداد حکم‌های حکومتی که درخواست استفاده از BIMرا در پروژه‌های عمومی از پیمانکاران دارد به قبول و پذیرش BIMبسیار کمک کرده است. انگلستان اخیراً الزامات BIMسطح 2 را برای پیمانکارانش اجرا کرده است و روسیه نیز برنامه‌هایی برای آن دارد.

در حقیقت، روسیه به شدت علاقه‌مند به مزایای BIMاست و هدف آن تبدیل شدن به یک قدرت جهانی در این تکنولوژی و صادر کردن این تخصص به صورت بین‌المللی است. در حالی که الزاماتی برای BIMدر آمریکا وجود دارد، متخصصین معتقدند که تا حدودی به دلیل گسستگی در صنعت ساخت و ساز در آمریکا، حکمی مانند انگلستان برای آینده آمریکا وجود ندارد.

مترجم: الهه رحیمی

منبع:

http://www.constructiondive.com/news/survey-bim-to-define-future-of-construction-industry/422182/

 

منتشر شده در :

سایت گروه مهندسی Saze808 , www.saze808.com

باز نشر:

راهکارهای هوشمند BIM ایران - بیم ایرانیان - www.iiBIMsolutions.ir


 

استفاده از مطالب، فقط با ذکر منبع مجاز است. حق پیگرد بر اساس قانون حمایت از حقوق مؤلفان و مصنفان، محفوظ میباشد.

 

تماس با ما

راه های ارتباطی با گروه Iran Intelligent BIM solutions (بنا یار مهراز ایرانیان)

با ما در تماس باشید